O nas

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe / koloryzacja Grafstar.eu

Historia

1906
Początek
Historia Hipodromu na poznańskiej Woli sięga początków XX wieku. Pierwsze obiekty powstały w latach 1906 – 1908, jako zaplecze Zamku Cesarskiego w Poznaniu, składające się ze stajni i powozowni. Wkrótce potem stworzone zostały plany budowy toru wyścigowego. Zaprojektowany na powierzchni 54 hektarów obiekt składał się z dwóch torów, obok których znalazły się trzy trybuny oraz boiska do tenisa, krykieta i gry w piłkę.

1918
Posener Rennverein
Do 1918 obiekt należał do Poznańskiego Towarzystwa Wyścigowego (Posener Rennverein).

1919
Hipodrom Wola
Po przejęciu obiektu przez grono hodowców wielkopolskich w dniu 29 września 1919 roku odbyło się walne zebranie Wielopolskiego Towarzystwa Wyścigów Konnych, na którym to uchwalono statut, wybrano zarząd i uchwalono ostateczne przejęcie toru. Po I wojnie Poznań był drugim miastem po Warszawie, w którym najszybciej wznowiono przedwojenne wyścigi konne. Już w październiku 1919 roku odbyły się pierwsze wyścigi połączone z zawodami hipicznymi podczas, których na trybunie honorowej gościł marszałek Józef Piłsudski.

1939
II wojna światowa
Wybuch II wojny światowej oznaczał koniec dobrze prosperujących wyścigów konnych, choć okupanci korzystali z hipodromu, organizując własne gonitwy.

1946
Okres powojenny
Okres po II wojnie światowej był bardzo trudny dla polskiego jeździectwa, kiedy to zarówno w sposób pośredni poprzez zwalczanie wszystkiego, co przypominało przeszłość jak i bezpośrednio poprzez likwidację w 1946 Polskiego Związku Jeździeckiego. Jednak umiłowanie koni nie powstrzymało pasjonatów jeździectwa od ratowania sportu konnego. Po cichu zaczęły powstawać sportowe sekcje jeździeckie w stadach i stadninach. Hipodrom Wola w tamtym czasie była także miejscem organizacji nieoficjalnych zawodów towarzyskich, a w roku 1947 i 1949 zorganizowano zawody okręgowe w skokach przez przeszkody i wyścigi konne.

1952
Pierwsze zawody po wojnie
W dniach 12-14 września 1952 roku na Woli odbyły się pierwsze w powojennej historii polskiego jeździectwa zawody WKKW – Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego.

1957
Powstanie ośrodka Polskiego Związku Jeździeckiego
W 1957 roku powstał na terenie Hipodromu Wola ośrodek Polskiego Związku Jeździeckiego, gdzie pod okiem byłych kawalerzystów szkoliła się czołówka polskiego sportu jeździeckiego. Jednocześnie Wola była miejscem, gdzie trenowano konie hodowlane i rekreacyjne celem sprzedaży ich do krajów Europy zachodniej. Przez wiele lat Wola była organizatorem słynnych w całej Europie aukcji koni.

1960
Likwidacja PZJ
Połowa lat 60-tych zlikwidowano decyzją ówczesnych władz PZJ ośrodek i przeniesiono go do Warszawy.

1980
Działalność szkoleniowa i treningowa
W latach 80-tych Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego skupiało swoją aktywność na szkoleniu oraz treningu wyczynowym w ramach selekcji hodowlanej młodych koni. Działalność sportowa opierała się przede wszystkim na działalności LKS „CWAŁ”, a głównymi dyscyplinami uprawianymi na Woli były skoki przez przeszkody oraz WKKW.

1988
Samodzielne przedsiębiorstwo państwowe
W 1988 roku Centrum Wyszkolenia jeździeckiego stało się samodzielnym przedsiębiorstwem państwowym, co dzięki osobowości prawnej pozwoliło znacznie poszerzyć zakres świadczonych usług i tym samym poprawić wynik ekonomiczny oraz zoptymalizować zarządzanie nowopowstałym podmiotem.

1988
Samodzielne przedsiębiorstwo państwowe
W 1988 roku Centrum Wyszkolenia jeździeckiego stało się samodzielnym przedsiębiorstwem państwowym, co dzięki osobowości prawnej pozwoliło znacznie poszerzyć zakres świadczonych usług i tym samym poprawić wynik ekonomiczny oraz zoptymalizować zarządzanie nowopowstałym podmiotem.

1993
Powstanie spółki CWJ Hipodrom Wola
Rok 1993 to kolejne zmiany związane z powstaniem spółki o nazwie, CWJ – Hipodrom Wola Sp. z o.o. będąca własnością ówczesnej AWRSP (obecnie ANR). W związku z mającymi się odbyć na Woli Mistrzostwami Świata w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi przystąpiono do kompleksowych prac remontowych obiektu.

1995
CSIO
Hipodrom Wola Sp. z o.o. od 1995 roku stał się organizatorem Międzynarodowych Zawodów Oficjalnych w Skokach przez Przeszkody CSIO.

2005
Właściciel spółki
Od 2005 roku właścicielem spółki jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Władze spółki

Zarząd

Hieronim Cichy – Prezes Zarządu

Rada Nadzorcza

Wojciech Wojdyło – Przewodniczący Rady Nadzorczej
Agnieszka Łącka – Członek Rady Nadzorczej
Jarosław Ladrowski – Członek Rady Nadzorczej

Udziałowcy

100% Miasto Poznań

Teren